FAQ
Často kladené otázky, ktoré sme pre Vás zodpovedali
Veda, náuka o Zemi, ktorá pomocou geometrických a fyzikálnych metód získava o Zemi údaje metrického a fyzikálneho charakteru, a tiež zisťuje geometrické údaje na tvorbu máp. Vo všeobecnosti je to veda, ktorá sa zaoberá meraním a zobrazovaním zemského povrchu. Geodeti používajú rôzne metódy a nástroje na meranie vzdialeností, uhlov, výšok a súradníc. [1]
Odborník, ktorý sa zaoberá meraním a zobrazovaním zemského povrchu a objektov na ňom. Jeho práca zahŕňa rôzne činnosti a to:
- určovanie a meranie hraníc pozemkov
- vytváranie máp a plánov
- vytyčovanie stavieb a mnoho iného [1]
Pozemok je časť zemského povrchu oddelená od susedných častí zemského povrchu hranicou, väčšinou oplotením a pod. [1]
Parcela je geometrické určenie a zobrazenie pozemku v katastrálnej mape s vyznačením parcelného čísla. [1]
V jednoduchosti preto vieme vysvetliť rozdiel nasledovne: pozemok je v teréne, parcela je na katastrálnej mape.
Je to čiara oddeľujúca:
a) pozemky rôznych správnych celkov, vlastníkov, nájomcov alebo rôznych druhov pozemku napr. správna, katastrálneho územia, vlastníctva, druhu pozemku
b) parcely
c) územia rôznych javov (hranica chráneného územia, ochranného pásma atď.) [1]
Najrýchlejším a bezplatným spôsobom ako zistiť informácie o parcele je využitie mapového portálu: https://zbgis.skgeodesy.sk/mkzbgis/sk/kataster, kde si viete vyhľadať parcelu podľa parcelného čísla. Uvedený portál obsahuje informácie o jednotlivých parcelách ako sú parcelné čísla, výmery jednotlivých parciel, čísla listov vlastníctva ako aj meno vlastníka.
Na mape si môžete pozrieť grafické znázornenie parcely. Táto mapa však slúži len na orientačné a informatívne účely. Ak potrebujete vytýčiť hranice Vášho pozemku, budete potrebovať služby geodeta.
Vytýčenie hranice pozemku prebieha tak, že pomocou špeciálnej meracej techniky, sa v teréne vyznačia všetky lomové body hranice pozemku. Na vyznačenie lomových bodov v teréne sa použijú drevené kolíky.
Zameranie pozemku/stavby prebieha tak, že geodet pomocou vhodne zvolenej meracej techniky, priebežne zameriava polohu a výšku záujmových prvkov nachádzajúcich sa na pozemku/stavbe.
Podľa účelu merania a projekčných požiadaviek sa prispôsobuje kvantita nameraných údajov. Zameranie pozemku (stavby) sa po súhlase môže vykonať aj bez prítomnosti vlastníka a výsledky sa odošlú elektronicky.
Namerané dáta sú použité na tvorbu technických schém, účelových máp, polohopisno – výškopisných plánov (pre projekciu), technických podkladov pre porealizačné zamerania a tvorbu geometrických plánov.
Porealizačné zamerania sa vykonávajú pre evidenciu dokončených stavebných prvkov, napr. inžinierskych sietí pre potreby zachovania ich polohy a opätovného vytýčenia (podzemné inžinierske siete).
Geometrický plán (GP) je grafickým znázornením nehnuteľnosti, ktoré vzniknú rozdelením alebo zlúčením nehnuteľností a vyjadruje stav nehnuteľností pred zmenou a po zmene s uvedením doterajších a nových parcelných čísel, výmer, druhov pozemkov a ďalších údajov. Geometrickým plánom sa graficky znázorňuje aj vecné bremeno k časti pozemku. Geometrický plán je technickým podkladom pre právne úkony. [2]
Typy geometrických plánov:
a) GP na rozdelenie, prípadne zlúčenie pozemkov – tento typ geometrického plánu sa použije v prípade, že vlastník potrebuje:
- rozdeliť väčšiu parcelu na menšie časti, pre prípadný odpredaj alebo darovanie časti parcely. Rozdelenie parcely sa vyhotoví podľa požiadaviek vlastníka – šírka, dĺžka pozemku, výmera.
- zlúčenie menších parciel do jednej väčšej sa tiež realizuje pomocou GP a požiadaviek vlastníka.
b) GP na zameranie rozostavanej stavby – tento GP sa vyhotovuje v prípade, že vlastník potrebuje pre účely úveru založiť svoju rozostavanú nehnuteľnosť.
c) GP na zameranie novostavby ku kolaudácii – Dokončené stavby je potrebné skolaudovať. Jedným z podkladov ku kolaudácii je aj samotný GP, ktorý znázorňuje umiestnenie stavby na pozemku ako aj vyznačenie geometrických tvarov stavby. Zameranie stavby prebieha až po jej úplnom dokončení, teda stavba ako taká je už zateplená.
d) GP na zameranie nehnuteľností pre dodatočné stavebné povolenie sa vypracuje v prípade, že vlastník pozemku postavil nehnuteľnosti a potrebuje stavebnému úradu dodatočne predložiť technickú dokumentáciu.
e) GP na určenie vlastníckych práv z parciel registra E na stav registra C sa vyhotovuje v prípade, že vlastník má svoje parcely evidované v registri EKN a potrebuje mať svoje parcely evidované v registri CKN. Rozdiel medzi EKN a CKN parcelami je uvedený v nasledujúcej otázke.
f) GP na vyznačenie vecného bremena – vlastníci pozemkov sa často stretnú so situáciou, kedy musia na vlastnom pozemku strpieť ťarchu – evidovanú na liste vlastníctva v časti C. Často sa jedná o udelenie práva prechodu, prípadne uloženie inžinierskych sietí. GP sa v tomto prípade využíva na to, aby sa graficky vyjadrila presná poloha umiestnenia ťarchy (napr. inžinierskej siete).
- vytýčenie hraníc v teréne
- rozdelenie, zlúčenie
- zameranie a následné zakreslenie: rozostavanej stavby, novej stavby ku kolaudácii
Vypracovanie GP sa vykonáva s využitím výpočtovej techniky a vhodného softvéru. Geodeti pracujú s mapovými podkladmi jednotlivých katastrálnych území, nameranými dátami a podkladmi, ktoré sú im k dispozícii na jednotlivých katastrálnych úradoch (papierové mapy, vektorové mapy), ako aj s podkladmi od právnikov a projektantov. Jednotlivé katastrálne územia sa od seba vzájomne líšia, a preto sa líši aj prácnosť a časová náročnosť na vypracovanie geometrického plánu.
Každý geometrický plán je individuálny a nedá sa všeobecne zadefinovať čas potrebný na spracovanie. Od samotného merania po odovzdanie vypracovaného GP často uplynú v priemere tri až štyri týždne. Geodet, ktorý vypracuje geometrický plán, musí zabezpečiť autorizačné overenie a následne GP odovzdá na katastrálny úrad, ktorý vykoná úradné overenie.
Zákazník si môže vybrať či si objedná 3 alebo 6 overených kópií. Finálne vypracovaný GP slúži ako technický podklad pre právne úkony, prípadne ako dokumentácia k jednotlivým procesom pre stavebné úrady alebo banky.
Zmeny uvedené v geometrickom pláne sa nezobrazia v katastrálnej mape automaticky, ale je potrebné podať žiadosť o zápis geometrického plánu na príslušný katastrálny úrad. Žiadosť o zápis geometrického plánu podáva vlastník, prípadne ním poverená osoba. Žiadosť sa podáva na podateľňu katastrálneho úradu a nie je potrebné uhrádzať správny poplatok. Po zaslaní žiadosti katastrálny úrad zapíše GP a zákazník uvidí zmeny v katastrálnej mape. Tento proces trvá 60 dní.
V prípade, že je GP príloha napr. ku kúpno-predajnej zmluve, nie je nutné žiadať o zápis geometrického plánu.
Vo všeobecnosti sa dá povedať, že prítomnosť geodeta je potrebná hlavne zo začiatku výstavby a potom ku koncu výstavby:
a) Vytýčenie hraníc pozemku, na ktorom idete postaviť dom. Klienti, ktorí vlastnia pozemok nevedia presnú polohu lomových bodov hranice pozemku. Preto je nevyhnutné si objednať geodeta, ktorý presne určí lomové body hranice pozemku. Následne je možné pozemok oplotiť a začať prípravné práce pre výstavbu.
b) Polohopisno-výškopisné zameranie pre projektanta. Táto služba je potrebná pre vypracovanie technických dokumentov, ktoré sa odošlú projektantovi, aby vedel navrhnúť vhodný rodinný dom vzhľadom na miestne terénne podmienky. Geodet v teréne zameriava záujmové prvky, ktoré potrebuje projektant zohľadniť v projektoch – terénne hrany, príjazdové cesty, spevnené plochy, viditeľné prvky inžinierskych sietí (vodovodné šupátka, hydranty, kanalizačné poklopy, plynové prípojky, elektrické stĺpy).
c) Vypracovanie GP k odňatiu pôdy z pôdneho fondu (ak je to potrebné). V prípade, že je stavba nového RD realizovaná v extraviláne obce na poľnohospodárskej pôde, čo umožňuje územný plán obce, tak geodet vyhotoví GP na odňatie pôdy z pôdneho fondu. Podkladom k vypracovaniu takéhoto GP je výkres situácie RD.
d) Osadenie stavby RD do terénu – na základe projektovej dokumentácie (situácia RD, výkres základov a výkres 1.NP) si geodet pripraví potrebné údaje a následne vyznačí v teréne presnú polohu pre:
- výkop základových pásov
- polohu debniacich tvárnic na základových pásoch
- vyznačenie polohy nosných priečok na základovej doske
Tento úkon možno označiť ako „Prenesenie polohy rodinného domu z papiera na pozemok“.
e) Vypracovanie GP
- k zameraniu rozostavanej stavby
- k zameraniu novostavby ku kolaudácii
f) Zameranie Adresného bodu – Adresný bod predstavuje zameranie hlavného vstupu do budovy. Výsledkom je technický dokument, ktorý obsahuje grafickú a popisnú časť. Protokol o zameraní adresného bodu je nevyhnutnou súčasťou pre pridelenie súpisného čísla, tak ako aj právoplatné rozhodnutie o skolaudovaní budovy.
V prípade, že sa chystáte kúpiť pozemok, viete si u geodeta objednať tieto služby :
- Vytýčenie hranice kupovaného pozemku pre presnú predstavu tvaru a dispozície v teréne.
- Kontrolné zameranie existujúceho oplotenia – overenie, či vyhotovené oplotenie, prípadne betónové múry sú umiestnené správne.
- Kontrolné zameranie záujmových plôch, prvkov pozemku – zeleň, spevnené plochy, stromy. Vhodné pre správnu kalkuláciu nákladov, spojených pre budúcu údržbu.
V prípade, že sa chystáte kúpiť dom, viete si u geodeta objednať tieto služby:
- Kontrola úplnosti zamerania kupovanej nehnuteľnosti – dodatočná legalizácia prístavby, príp. iných existujúcich objektov na pozemku (letná kuchyňa, garáž).
Jednotlivé správne poplatky na katastrálnom úrade si viete pozrieť na tomto odkaze:
[1] TERMINOLOGICKÝ SLOVNÍK GEODÉZIE,KARTOGRAFIE A KATASTRA, Bratislava 1998, ISBN 80-88716-36-5
[2] ÚRAD GEODÉZIE, KARTOGRAFIE A KATASTRA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
S74.20.73.43.00, Smernice na vyhotovovanie geometrických plánov a vytyčovanie hraníc pozemkov, Bratislava 1997
KDE VYKONÁVAME GEODETICKÉ PRÁCE?
Primárne pôsobíme v Bratislavskom a Trnavskom kraji.
Okres Bratislava
Staré Mesto, Ružinov, Vrakuňa, Podunajské Biskupice, Nové Mesto, Rača, Vajnory, Karlova Ves, Dúbravka, Lamač, Devín, Devínska Nová Ves, Záhorská Bystrica, Petržalka, Jarovce, Rusovce, Čunovo
Okres Malacky
Malacky, Stupava
Borinka, Gajary, Jablonové, Jakubov, Kostolište, Kuchyňa, Láb, Lozorno, Malé Leváre, Marianka, Pernek, Plavecké Podhradie, Plavecký Mikuláš, Plavecký Štvrtok, Rohožník, Sološnica, Studienka, Suchohrad, Veľké Leváre, Vysoká pri Morave, Záhorie, Záhorská Ves, Závod, Zohor
Okres Pezinok
Modra, Pezinok, Svätý Jur
Báhoň, Budmerice, Častá, Doľany, Dubová, Jablonec, Limbach, Píla, Slovenský Grob, Šenkvice, Štefanová, Viničné, Vinosady, Vištuk
Okres Senec
Senec
Bernolákovo, Blatné, Boldog, Čataj, Dunajská Lužná, Hamuliakovo, Hrubá Borša, Hrubý Šúr, Hurbanova Ves, Chorvátsky Grob, Igram, Ivanka pri Dunaji, Kalinkovo, Kaplna, Kostolná pri Dunaji, Kráľová pri Senci, Malinovo, Miloslavov, Most pri Bratislave, Nová Dedinka, Nový Svet, Reca, Rovinka, Tomášov, Tureň, Veľký Biel, Vlky, Zálesie
Okres Trnava
Trnava
Biely Kostol, Bíňovce, Bohdanovce nad Trnavou, Boleráz, Borová, Brestovany, Bučany, Buková, Cífer, Dechtice, Dlhá, Dobrá Voda, Dolná Krupá, Dolné Dubové, Dolné Lovčice, Dolné Orešany, Horná Krupá, Horné Dubové, Horné Orešany, Hrnčiarovce nad Parnou, Jaslovské Bohunice, Kátlovce, Košolná, Križovany nad Dudváhom, Lošonec, Majcichov, Malženice, Naháč, Opoj, Pavlice, Radošovce, Ružindol, Slovenská Nová Ves, Smolenice, Suchá nad Parnou, Šelpice, Špačince, Šúrovce, Trstín, Vlčkovce, Voderady, Zavar, Zeleneč, Zvončín
Okres Dunajská Streda
Dunajská Streda, Gabčíkovo, Šamorín, Veľký Meder
Báč, Baka, Baloň, Bellova Ves, Blahová, Blatná na Ostrove, Bodíky, Boheľov, Čakany, Čenkovce, Čiližská Radvaň, Dobrohošť, Dolný Bar, Dolný Štál, Dunajský Klátov, Holice, Horná Potôň, Horné Mýto, Horný Bar, Hubice, Hviezdoslavov, Jahodná, Janíky, Jurová, Kľúčovec, Kostolné Kračany, Kráľovičove Kračany, Kútniky, Kvetoslavov, Kyselica, Lehnice, Lúč na Ostrove, Macov, Mad, Malé Dvorníky, Medveďov, Mierovo, Michal na Ostrove, Ňárad, Nový Život, Ohrady, Okoč, Oľdza, Orechová Potôň, Padáň, Pataš, Potônske Lúky, Povoda, Rohovce, Sap, Štvrtok na Ostrove, Topoľníky, Trhová Hradská, Trnávka, Trstená na Ostrove, Veľká Paka, Veľké Blahovo, Veľké Dvorníky, Vieska, Vojka nad Dunajom, Vrakúň, Vydrany, Zlaté Klasy
Okres Galanta
Galanta, Sereď, Sládkovičovo
Abrahám, Čierna Voda, Čierny Brod, Dolná Streda, Dolné Saliby, Dolný Chotár, Gáň, Horné Saliby, Hoste, Jánovce, Jelka, Kajal, Košúty, Kráľov Brod, Malá Mača, Matúškovo, Mostová, Pata, Pusté Sady, Pusté Úľany, Šalgočka, Šintava, Šoporňa, Tomášikovo, Topoľnica, Trstice, Váhovce, Veľká Mača, Veľké Úľany, Veľký Grob, Vinohrady nad Váhom, Vozokany, Zemianske Sady
Okres Hlohovec
Hlohovec, Leopoldov
Bojničky, Červeník, Dolné Otrokovce, Dolné Trhovište, Dolné Zelenice, Dvorníky, Horné Otrokovce, Horné Trhovište, Horné Zelenice, Jalšové, Kľačany, Koplotovce, Madunice, Merašice, Pastuchov, Ratkovce, Sasinkovo, Siladice, Tekolďany, Tepličky, Trakovice, Žlkovce
Okres Piešťany
Piešťany, Vrbové
Banka, Bašovce, Borovce, Dolný Lopašov, Drahovce, Dubovany, Ducové, Hubina, Chtelnica, Kočín-Lančár, Krakovany, Moravany nad Váhom, Nižná, Ostrov, Pečeňady, Prašník, Rakovice, Ratnovce, Sokolovce, Šípkové, Šterusy, Trebatice, Veľké Kostoľany, Veľké Orvište, Veselé
Okres Senica
Senica, Šaštín-Stráže
Bílkove Humence, Borský Mikuláš, Borský Svätý Jur, Cerová, Čáry, Častkov, Dojč, Hlboké, Hradište pod Vrátnom, Jablonica, Koválov, Kuklov, Kúty, Lakšárska Nová Ves, Moravský Svätý Ján, Osuské, Plavecký Peter, Podbranč, Prietrž, Prievaly, Rohov, Rovensko, Rybky, Sekule, Smolinské, Smrdáky, Sobotište, Šajdíkove Humence, Štefanov
Okres Skalica
Gbely, Holíč, Skalica
Brodské, Dubovce, Chropov, Kátov, Kopčany, Koválovec, Letničie, Lopašov, Mokrý Háj, Oreské, Petrova Ves, Popudinské Močidľany, Prietržka, Radimov, Radošovce, Trnovec, Unín, Vrádište
© 2023-2024 bmap.sk. Všetky práva vyhradené. Informácia o spracúvaní osobných údajov. Vytvoril Daniel Moravík.